Psychiatra to specjalista, który zajmuje się zdrowiem psychicznym. W swojej codziennej pracy diagnozuje i leczy zaburzenia oraz choroby psychiczne swoich pacjentów. Do podstawowych chorób, którymi zajmuje się psychiatra, zaliczamy m.in. różnego rodzaju fobie, zaburzenia lękowe, osobowości i odżywiania, depresję, nerwicę, schizofrenię, uzależnienia, a także zespół stresu pourazowego.
Pierwsza wizyta u psychiatry polega przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. W pierwszej kolejności lekarz pyta o podstawowe dane osobowe, a następnie przechodzi do szczegółowego wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia pacjenta, przyjmowanych leków oraz przebytych chorób – również niezwiązanych ze zdrowiem psychicznym.
Podczas wizyty u psychiatry najważniejszym czynnikiem, który pozwoli rozpoznać dany problem, jest szczerość. Pacjenci bardzo często boją się mówić o swoich uczuciach, dolegliwościach i problemach. Nasi lekarze są kompleksowo przygotowani nawet do najtrudniejszych rozmów. Zawsze starają się rozmawiać z pacjentem w taki sposób, aby czuł się komfortowo. Dodatkowo każdego specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa, co oznacza, iż żadna rozmowa nie może wypłynąć poza gabinet.
Na podstawie przeprowadzonego indywidualnego wywiadu oraz przedstawionych wyników lekarz jest w stanie postawić diagnozę. W zależności od rozłożystości danego problemu zdiagnozowanie pacjenta może nastąpić już po pierwszej wizycie bądź, po kilku konsultacjach.
Po postawieniu odpowiedniej diagnozy specjalista proponuje pacjentowi różne ścieżki leczenia takie jak np. leczenie farmakologiczne lub psychoterapia. Wiele chorób i trudności jesteśmy w stanie wyleczyć całkowicie. Sukces przede wszystkim zależny jest od pacjenta i tego, czy będzie on współpracował ze specjalistą. Dlatego też tak ważne na każdym etapie leczenia jest informowanie lekarza o wątpliwościach, napotykanych problemach i odczuciach dotyczących terapii. Warto zaznaczyć, iż zdarzają się również różnego rodzaju zaburzenia, które wymagają stałej opieki lekarza psychiatry.
Standardowo pierwsza wizyta trwa około 1 godzinę. Jednakże czas trwania konsultacji psychiatrycznej zależny jest przede wszystkim od indywidualnej sytuacji danego pacjenta, jego potrzeb oraz problemu, z którym pojawił się w gabinecie.
Do psychiatry należy udać się w przypadku, gdy przez dłuższy czas pacjent boryka się z problemami takimi jak:
Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną oraz wyniki badań, które były wykonywane w ostatnim czasie.
© MCM Hamernia - Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: kreatywnepiksele.pl